Hizmet Talebi ve Satış İçin Bizimle İletişime Geçin »
Bize Yazın: info@searover.com.tr

HAYALET AVCILIK NEDİR?
Ticari ya da amatör amaçlarla avlanırken, takılan, yırtılan, kopan veya genel olarak kaybedilen av araçlarının insan kontrolü olmaksızın sucul organizmaların ölümüne neden olması durumuna “hayalet avcılık” denir.
Hayalet avcılık, balık avlarından elde edilen kar yetersizliği nedeniyle ticari balık stoklarının azalmasına da neden olur.
Yakalanan balıklar çoğu zaman ölür bunun sonucunda çürükçül balıkları kendine çeker ve onlar da aynı ağlara yakalanıp ölürler; kısır döngü oluşur.


NE KADAR HAYALET AĞ KAYBOLUR?
Genellikle, her yıl küresel olarak okyanuslarda tahmini 640.000 ton hayalet ekipman kaybolmaktadır. Arama yapmak, dalgıçlar için genellikle tehlikeli ve zahmetlidir.

 

HAYALET AVCILIĞIN NEDENLERİ
Hayalet avcılığa her türlü balık tutma ekipmanı neden olabilir. Yine de bazı türlerin diğerlerinden çok daha büyük bir etkisi vardır. Hayalet avcılık birçok koşulun sonucudur. Fırtınalar, akıntılar ve diğer doğa koşulları nedeniyle bazı ekipmanlar kaybolabilir. Zamanın kısıtlaması ve yetersiz bakım, daha fazla ağın ve olta takımının kaybolmasına neden olabilir.
Ne yazık ki, hayalet av araçlarının büyük çoğunluğu, ekipmanların mürettebat tarafından denize atılmasının sonucudur.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), hayalet avcılığın çeşitli sonuçlarını belirledi ve 2019’da, sorunu çözmek için terk edilmiş, kaybolan veya atık hayalet araçları önlemek ve azaltmak için en iyi uygulamalara ilişkin bölgesel çalıştaylar düzenledi. Hayalet avcılık, balık stoklarını sayısal yönden kaçınılmaz olarak etkiler. Hayalet av araçlarına yakalanan balıklar balıkçılar tarafından toplanamaz ve böylece verimsiz avlar yaratır. Bu ağlarda sıkışıp kalan balıklar ve diğer deniz canlıların ölümü sonucunda kalıntıları, bölgedeki diğer türlerin sağlığını etkileyen su kaynaklı hastalıklar için kaynak ve konak haline gelir.

Terk edilmiş ve kaybedilen hayalet av araçları navigasyon riskleri de yaratır. Batık ve sürüklenen ağlar ve araçlar gövdeye zarar verebilir, pervaneleri kirletebilir ve tahrik sistemlerinin diğer bölümlerine yakalanabilir.

SU ALTI DRONE VE ROVLARININ HAYALET AV ARAÇLARININ AZALTILMASINDA KULLANIMI
Şüphesiz, hayalet avcılığın ciddi ekonomik ve çevresel sonuçları vardır. Bununla birlikte, FAO 2018’de yayınlanan bir raporunda okyanuslarımızda ve denizlerimizde terk edilen, kaybolan veya atılan hayalet av araçlarını, en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için altı önleyici yöntem belirleyebildi. Searover, hayalet avcılığın yıkıcı etkilerini azaltma ve su ürünleri yetiştiriciliğinde karlılığı artırma çabalarıyla endüstrinizin bir parçası olabilir. Searover GÖZCÜ, bu hedeflere ulaşmak için makul, uygun fiyatlı ve güvenilir bir seçimdir.

Kaynak

Kaynak

 

© 2020 searover